ساختمان های پیش ساخته

صنعت ساختمان و پروژه هاي عمراني به گواهي آمار و ارقام، از لحاظ سرمايه و حجم نيروي انساني درگير، بزرگترين صنعت در كشور ميباشد. رشد سريع جمعيت و افزايش تقاضا، نياز به كاهش زمان تحويل پروژه¬ هاي عمراني و كاهش زمان برگشت سرمايه سرمايه گذاران و عواملي از اين قبيل باعث شده اند تا ضرورت ايجاد تحول در شيوه ي سنتي صنعت ساختمان روزبه روز بيشتر شود. روش “سازههاي پيش ساخته سبك” يكي از تكنولوژي هاي نوپا در عرصه ساخت و ساز عمراني در كشور است

صنعت ساختمان در جهان در حدود صد تا صدوده سال قدمت دارد و شروع آن به زماني برميگردد كه اولين تيرهاي بتوني به صورت T شكل توليد صنعتي شده و قطعات بتوني با اشكال مختلف در مقياس صنعتي توليد شد.

اگر تكنولوژي ساختمان را به معني وارد شدن صنعت در ساختمان¬سازي بگيريم، از حدود سال47 تكنولوژي ساختمان وارد ايران شد و اوج آن زماني بود كه ساختمانسازي به صورت شهرك سازي در بعضي از شهرهاي بزرگ مثل اصفهان ، اهواز، تبريز، تهران و برخي ديگر از شهرها شروع شد. اين صنعت بيشتر از كشورهاي اروپايي مانند آلمان، هلند، انگليس و فنلاند به ايران وارد شد.

شرکت ” آتی برج افق ” با بهره گیری از تحقیقات و پژوهش های انجام شده توسط واحد R &D خود اقدام به ابداع روشی نوین برای تولید صنعتی ساختمان نموده است.این روش که با تولید قطعات پیش ساخته ساختمان به صورت کاملا Finish قادر به ساخت انواع ساختمان با کاربری های متفاوت در طرح های مختلف است در نوع خود بی نظیر است.در این روش قطعات به صورت Finish در ابعاد استاندارد برای قطعات عمومی و ابعاد اختصاصی برای قطعات خاص تولید شده و به محل نصب فرستاده می شود. این قطعات به وسیله اتصالات مخصوص به یکدیگر متصل شده و باعث یکپارچگی در تمامی بنا می شود.این اتصالات موجب می شود که تمامی نیروهای وارد بر ساختمان در تمامی بنا به صورت متعادل توزیع شده واستحکام کامل ساختمان در برابر نیروهای خارجی را موجب میگردد.

الف)مقاومت در برابر زلزله در مناطق زلزله خيز مانند ايران، يكي از پارامترهاي مهم در ساختمانسازي كاهش وزن ساختمان است. چرا كه نيروهاي زلزله با وزن ساختمان نسبت مستقيم دارد. بنابراين تكنولوژي انتخاب شده بايد داراي جهت گيري كاهش وزن باشد.نماگستران پیشرو با تولید قطعات پیش ساخته مدولار به صورت Finish گامی بلند در زمینه کاهش بارهای مرده ساختمان برداشته است و میتوان گفت بخش کثیری از وزن ساختمانهای تولیدی ویلامون را استراکچر باربر تشکیل داده است.

ب)انعطاف پذیری در تولید فناوری تولید خانه های پیش ساخته ، قابلیت انعطاف پذیری در تولید ساختمان را داراست به نحوی که طرح نقشه های مختلف ساختمان با اندکی تغییر قابلیت ساخت را دارا می باشد وحتی بعد از نصب وچندین سال استفاده می توان در معماری این ساختمان ها تغییر ایجاد کرد

ج)ایمنی در ساختمان بحث ايمني، از مهمترين مسائل صنعت ساختمان است چرا كه با سلامتي انسان ها سر و كار دارد. در ساختمانهاي سنتي چون وزن دیوار بسیار سنگین است در اغلب موارد سازه تنها توان برپا نگاه داشتن ساختمان را دارد و به همین دلیل در زلزله های نه چندان قدرتمند شاهد ویرانی های عظیم در شهرها هستیم.ساختمانهای پیش ساخته با مقاومت کامل در برابر زلزله ایمنی را برای ساکنین خود به ارمغان آورده است

د)قابلیت مونتاژ و دمونتاژ به دفعات ساختمانهای پیش ساخته را میتوان پس از نصب دمونتاژ نموده و به محل دیگری انتقال داد. با این قابلیت خریداران محترم می توانند ساختمانهای تولید شده را در صورت تمایل به آسانی دمونتاژ نموده و در محل دیگر نصب کنند.

و)صرفه جویی در هزینه اگر به صرفه جويي هايي كه كوچك به نظر مي رسند، در مقياس ملي نگاه كنيم، به ارقام بالايي تبديل مي شوند كه مي تواند نقشي حياتي در رشد و شكوفايي كشور و اقتصاد خانواده ايفا كند. در زير به مزاياي ناشي از كاربرد تكنولوژي ساختمانهاي پيش ساخته در صنعت ساختمان اشاره مي شود:

و)صرفه جویی در هزینه اگر به صرفه جويي هايي كه كوچك به نظر مي رسند، در مقياس ملي نگاه كنيم، به ارقام بالايي تبديل ميشوند كه ميتواند نقشي حياتي در رشد و شكوفايي كشور و اقتصاد خانواده ايفا كند. در زير به مزاياي ناشي از كاربرد تكنولوژي ساختمانهاي پيش ساخته در صنعت ساختمان اشاره ميشود:

 1.حذف استفاده از سیمان به صورت ملات

2.كاهش در هزينه تمام شده ساختمان به دلیل سرعت بی نظیر در ساخت

3.کاهش وزن ساختمان

4.كاهش زمان برگشت سرمايه از حدود 2 سال در شيوه سنتي به 1 ماه

5.حذف ضايعات مواد اوليه و استفاده بهتر از منابع ملي

6.صرفه جويي در مصرف انرژي به دلیل استفاده از 3 تا 7 لایه عایق

7.افزایش عمر واستحکام ساختمان

 

مشخصات فني ساختمان پیش ساخته با دیوار باربر ضد حریق و انفجار با نمای دو طرف سیمان مسلح دارای خصوصیات ذیل می باشد:
– ابعاد: بر اساس پلان مورد تایید کارفرما که به پیوست تقدیم میگردد.
– اسکلت: استفاده از پروفیل نوع سنگین همراه با سه لایه ضد زنگ که در تمامی مقاطع به صورت چهار طرف
جوش خورده و برای استحکام هر چه بیشتر مقاطع و پلیت بصورت لچکی در نبشها نیز نصب میگردد.
– نمای خارجی: سقف: ورق با رنگ الکترو استاتیک طرح سفال، ساندویچ پانل، اندولین، اندوویلا
-بدنه: فایبر سمنت (تایل سیمانی) با طرح چـوب و یا پانل دکـوراتیو با طرح های مـتنوع،
ساندویج پانل، ورق گالوانیزه با رنگ الکترو استاتیک، پانل کامپوزیتی در طرح های مختلف سنگ و سرامیک
– نمای داخلی: سقـف و بدنـه: از تایـل پی وی سـی، ام دی اف، ام دی اف دو جـداره، تایـل گچـی(کناف)، فایبر گلاس، انواع پوششهای سلولزی
-کف: ویلاهـای مـورد نظر با شبکه فلزی و تخته 18 میل مالزی ضد رطوبت و یا دال بتنی می شود
و کف نهائی به وسیله کف پوش از جنس پی وی سی،پارکت، سرامیک و سنگ نصب میشود.
_ سیستم روشنایی: سیستم روشنـائی و نور پردازی بر اساس پلان اجرایی، سیستم ایمـنی RG,AEG سنسور آشکارساز حریق و دود و سیم کشی نمره 4 استاندارد .
– درب و پنجره : درب ورودی از جنس آلومینیوم ، چوب و یا آهن (ضد سرقت) همراه با یراق آلات مرغوب و پنجره از جنس آلومینیوم با پروفیل سنگین، آهن , UPVC به صورت تک جداره و دو جداره.

– عایق سقف : متناسب با شرایط آب و هوای محل اجرا از چندین لایه عایق استفاده میگردد. – سیستم لوله کشی و شیرآلات: لوله های پلی اتیلن استاندارد بصورت توکار و شیرآلات اهرمی استاندارد

آشپزخانه : با استفاده از کابینت با طرح موجود در پلان مورد تایید همراه با لوله کشی و شیرآلات و سینک MDF

http://www.20script.ir